лабораторни (СКЕ 2005) - circuit-fantasia.com - кратък построителен курс

Алиса в страната на чудесата (схемотехниката) - doc - Петър Попов - 60б

записки на Иван Коцаков - pdf - rar

СПЕЦИАЛИЗИРАНА КОМПЮТЪРНА ЕЛЕКТРОНИКА - 2005

Тази част от сайта създавам с идеята да подпомогнa занятията на студентите от групи 56, 57, 58, 59 и 60 на Факултета по компютърни системи и управление (ФКСУ). Тези материали изразяват личната ми гледна точка и не представляват официален документ на Технически университет - София. Изказвам благодарност към всички студенти, които ме вдъхновяваха и продължават да ме вдъхновяват с активното си участие да развивам този подход в схемотехниката.

 

Уважаеми колеги-студенти,

Изминаха почти 20 години от първия ми експеримент с колегите ви през учебната 1985/86 год., когато с много ентусиазъм, желание и жар се опитахме да разкрием тайните на схемотехниката, и само 1 година от предишния интернет експеримент с колегите ви от гр. 61, 63 и 64. Какво се промени през всичките тези години?

Компютрите станаха много по-съвършени: мониторите - цветни; флопитата (360 k) - твърди дискове (120 GB); RAM-а нарасна от kB на MB; измервателните средства станаха компютъризирани, а локалните мрежи - глобални, та дори и безжични.

Променихме ли се обаче ние, хората? Не! СТУДЕНТИТЕ (а с тях и аз, смея да твърдя), както и през далечната 1986 год., останахме непоправими ентусиасти - вижте например едно мнение от далечното минало и няколко други (малко по-долу) от тази година. ПРЕПОДАВАТЕЛИТЕ, както и тогава така и сега, увлечени в трупане на поредните публикации, титли и звания, отминаваха с хладно мълчание поредния експеримент. Например, на този e-mail, който разпространих преди една година до колегите си в катедрата, и на този доклад, в която разказах за интернет експеримента 2004, и досега (почти) не получих смислен отговор. Така, въпреки апелите ми, обратната връзка не беше затворена?!?

Но все пак, като непоправим и влюбен в схемотехниката ентусиаст, а и с малка надежда за промяна започвам и този пореден интернет експеримент :). И докато получавам писма като тези на Георги, Димитър, Тодор, Mike ... ще продължавам да правя такива експерименти ...

 

Въображението е по-важно от знанието,
защото знанието е ограничено...
Айнщаин

Добре дошли в дисциплината "Специализирана компютърна електроника"!

Специализирана компютърна електроника (СКЕ) третира разнообразни аналогови, аналогово-цифрови и импулсни схеми, намиращи приложение в специализираните компютърни системи. Тя използва и доразвива знанията, придобити от дисциплините Теоретична електротехника, Полупроводникови елементи и Цифрова схемотехника. През настоящия VI семестър дисциплината СКЕ ще се провежда под формата на лекции (2 ч седмично в з. 2140) и лабораторни упражнения (3 ч седмично на подгрупа в лаб. 1315) като накрая завършва с изпит. През следващия VII семестър дисциплината продължава под формата на избираем курсов проект.

Колеги, схемотехниката (и най вече аналоговата) е повече изкуство, отколкото наука! Изобретяването на една нова схема е плод преди всичко на човешка фантазиа, въображение и въодушевление. Всяка една, дори и най-елементарна електронна схема, е изградена върху основата на ясни и прости идеи, които можем да наблюдаваме в заобикалящата ни действителност. За да разберем (истински!) как действат схемите, трябва първо да разкрием тези базови идеи (принципи), върху които са изградени те и след това да проследим еволюцията на схемите. Ето защо, вместо да анализираме готови "рецептурни" схеми (например, класическия инвертиращ суматор), ние ще ги построяваме последователно от по-прости блокчета така, че всяка следваща схема да се базира на предходната.

На първите занятия ще извлечем от основните електрически вериги най-елементарните пасивни аналогови схеми (например, преобразувател напрежение-ток и ток-напрежение). След това ще ги използваме за да изградим по-сложни съставни пасивни схеми (пасивен суматор на напрежения). По-късно ще ги обогатим с активни елементи и ще получим множество транзисторни схеми. Накрая, прилагайки принципа на обратната връзка, ще ги превърнем в почти идеални активни схеми с операционни усилватели (активен суматор на напрежения). Не е ли чудесно всичко това? Тогава ... да го направим!

Освен материалите от миналата година, сега съм ви приготвил и един кратък построителен схемотехнически курс (всъщност това представлява поредица от статии, които приготвих през 2000 год. за сп. Popular Electronics). Курсът е оформен като pdf файл, който ще "набъбва" постепенно с навлизането в материала (за да спазим построителния подход, а и за да ви бъде по-интересно :).

14.05.2005. Току що получих записките на колегата Иван Коцаков от 60б гр., които той е направил въз основа на черновите (1, 2, 3, 4, 5, 6), които съм поставил на сайта. Прегледайте ги, ще ви бъде интересно.

25.05.2005. А днес пък разбрах, че инженерите въобще не са "сухари" - ето вижте какво "есе" на тема Алиса в страната на чудесата (разбирайте схемотехниката) е написал колегата Петър Попов от 60б гр., след като изпаднал в период на вдъхновение по празниците:). Чудесно е, нали?

Очаквам вашите мнения, предложения, въпроси и отговори на адрес cyril@circuit-fantasia.com.

 

eXTReMe Tracker